Divadelní léto, Budyně 2018

Tisková konference k divadelnímu létu v Budyni nad Ohří

V úterý 22. května 2018 proběhla tisková konference k divadelnímu létu v Budyni nad Ohří. Aktéři tiskové konference: pořadatele a režisér Martin Novotný, starosta Budyně nad Ohří Ing. Petr Medáček, CSc. MBA, herci a zpěváci Michaela Nosková, Monika Sommerová, Petra Peterová, Lilian Fischerová a Václav Upír Krejčí se sešli v Piano baru a sdělili program a informace k divadelnímu létu v Budyni.

V měsících červen až srpen 2018 se v Budyni nad Ohří uskuteční Divadelní léto 2018. Pořadatelé mají připraven bohatý kulturní program. Pro ty, kdo přijedou na celý den je možnost navštívit místní hrad, bude i pár atrakcí pro děti a večer vždy vyvrcholí některým z úspěšných titulů muzikálů, či koncertem některé z hvězd muzikálového nebe.

Ceny vstupenek jsou od 399,-Kč do 599,-Kč. Předprodej na každé představení je v síti ticketportal – www.ticketportal.cz

(https://www.ticketportal.cz/NEvent/Divadelni_leto_na_vodnim_hrade_Budyne_nad_Ohri)

15. června – Noc na Karlštejně

16. června - Noc na Karlštejně

22. července – Marian Vojtko - koncert

21. července – Tři veteráni od 17 hodin

29. července – Daniel Hůlka - koncert

17. srpna - Zvonokosy

18. srpna – Zvonokosy

19. srpna – Bára Basiková - koncert

24. srpna - Noc na Karlštejně

25. srpna - Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejně

Česká, lidem milovaná muzikálová klasika, plná nesmrtelných písňových hitů Karla Svobody a Jiřího Štaidla podle veselohry Jaroslava Vrchlického, kterou do muzikálové podoby upravil známý český režisér Zdeněk Podskalský. Poprvé v muzikálové podobě Noc na Karlštejně ožila právě ve filmovém zpracování Zdeňka Podskalského z roku 1973, kdy se v hlavních rolích představili Jana Brejchová, Vlasta Brodský, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Jaromír Hanzlík, Daniela Kolářová,

Jaroslav Marvan a celá plejáda tehdejšího uměleckého nebe.

Uvidíte v podání sólistů a hostů Severočeského divadla v Ústí nad Labem v režii Martina Novotného, za doprovodu symfonického orchestru divadla pod taktovkou dirigenta Miloše Formáčka.

Uslyšíte všechny známé písně, včetně Do věží, Lásko má, já stůňu, Hoja hoj!, Hádejme, kdo v lásce pravdu má, Když máš tekutou révu, Jede král a další. Premiéru měl muzikál v ústeckém divadle v dubnu 2013 a hraje se úspěšně dodnes.

Zvonokosy

Česká muzikálová komedie podle známého humoristického románu Gabriela Chevaliera o tom, jak je těžké povznést obecní blaho postavením obecního záchodku v rámci předvolební kampaně... a co všechno z toho může vzejít.

Do podoby muzikálu zpracoval známý český scénárista Petr Markov (mimo jiné například autor scénáře k filmu Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách), s použitím původního geniálního českého překladu Jaromíra Zaorálka. Nádherné písně jsou z dílny hudebního skladatele Jindřicha Brabce.

Premiéru za účasti vdovy po autorovi, paní Madelein Chevalierové, měl muzikál v r. 1984 v Hudebním divadle Karlín v Praze s legendární Laďkou Kozderkovou, Ladislavem Županičem a Hanou Talpovou v hlavních rolích, a paní Chevalierová o této adaptaci prohlásila, že je nejlepším zpracováním knihy jejího manžela.

Uvidíte v podání sólistů a hostů Severočeského divadla v Ústí nad Labem v režii Martina Novotného, za doprovodu symfonického orchestru divadla pod taktovkou dirigenta Miloše Formáčka. Premiéru měl muzikál

v ústeckém divadle v červnu 2017.

Tři veteráni

Fimfárum. Úžasná knížka pohádek Jana Wericha. Patrně nejznámější je příběh tří vysloužilých vojáků. Pomocí tří kouzelných darů (harmoničky, klobouku a měšce), které dostali od hodných skřítků, napraví hamižnou princeznu a sami zjistí, v čem je vlastně to pravé lidské štěstí.

Tři vysloužilí vojáci: dělostřelec Pankrác, dragoun Bimbác a vojenský kuchař Servác jsou po propuštění z armády bez peněz. Od dobrosrdečných skřítků dostanou kouzelné dary: harfičku, která "vyrábí" vojáky, sluhy apod., cylindr, který vykouzlí, na co si člověk vzpomene a bezedný měšec plný zlaťáků. S těmito dary se toulají světem, až doputují do království Monte Albo. V něm žije král Pikola se svým sluhou a krásná princezna Bosana. Jejímu kouzlu veteráni okamžitě propadnou. A tak není složité, aby je Bosana společně s Pikolou připravila o všechny kouzelné dary a nechala vyhnat ze země. Veteráni se vrací zpět na místo, kde se setkali se skřítky. Nezbývá jim, než přehodnotit, co je na světě opravdu nejdůležitější. Skřítci se rozhodnou dát vysloužilým vojákům ještě jednu šanci. Z kouzelného stromu dostanou veteráni jablko, po kterém roste nos, a hrušku, po které se nos vrací do původní podoby. S tímto kouzelným ovocem spěchají znovu do Monte Alba. Bimbác (převlečený za prodavače) dává Pikolovi jablko pro Bosanu, aby byla zdravější a ještě krásnější. Bosana si kousne a naroste jí dlouhatánský nos, který dokonce překračuje hranice království. Je z toho mezinárodní ostuda. Co teď? Všechno se v Monte Albu hroutí? To už jsou ale za dveřmi paláce Pankrác, Bimbác a Servác, aby v převlečení za lékaře princeznu nosu zbavili...  

Pohádka nejen pro děti o odvaze, lidské hlouposti a skutečném lidském štěstí, které bývá na dosah.

Marian Vojtko

Koncert Mariana Vojtka ROMANTICO, ve kterém oblíbeného muzikálového zpěváka a herce doprovodí šestičlenný orchestr s hostem Kryštofem Leciánem. Milovníci muzikálů si ho rádi připomenou i písněmi z představení Fantom opery a Dracula. Kromě skladeb ze svého divadelního repertoáru zazpívá rovněž písničky z vlastní autorské tvorby a romantické songy od Joshe Grobana, Andrea Bocceliho a jiných.

Daniel Hůlka

Daniel Hůlka oslaví 13. června 2018 své životní jubileum. Na koncertě pořádaném u příležitosti jeho 50. narozenin se diváci budou moci zaposlouchat do Danielových největších popových a muzikálových hitů, a to ve zcela nových úpravách hudebního uskupení Profesoři a já. Trio talentovaných hudebníků složené z Veroniky Savincové, Jiřího Březíka a Aleše Hávy Daniela doprovodí hrou na různé hudební nástroje a také několikahlasým zpěvem.

Bára Basiková

Koncert muzikálových evergreenů v podání jedné z nejznámějších českých rockových zpěvaček, mj. první české Máří Magdaleny v muzikálu Jesus Christ Superstar. Uslyšíte mimo jiné slavné melodie z muzikálů FANTOM OPERY, JESUS CHRIST SUPERSTAR, LES MISÉRABLES a dalších za doprovodu šestičlenného orchestru Kryštofa Leciána.

Budyně nad Ohří

Původně dřevěný hrad byl majetkem českých panovníků. Počátkem 13. století jej přestavěl král Přemysl Otakar I. z kamene v gotickém slohu. Jan Lucemburský prodal budyňský Vodní hrad Zajícům z Hazmburka. Za jejich vlády na Budyni doznal hrad i celé panství největšího rozvoje. Vodní hrad byl v majetku Zajíců z Hazmburka až do r. 1613, kdy ho byli nuceni prodat rodině Šternberků..

Posledním šlechtickým majitelem se stala rodina Herbersteinů, kteří provedli zásadní rekonstrukci v letech 1900 - 1913. R. 1946 se stal Vodní hrad majetkem města Budyně nad Ohří a do současné podoby byl rekonstruován od roku 1975 a rekonstrukce okolních hradeb byla zahájena v 90. letech 20. století. Po uplatněném restitučním nároku rodinou Herbersteinů byl soudem definitivně přiznán Vodní hrad 27. září 1994 do vlastnictví města.

Dříve čtvercový dvorec byl ve své historii několikrát velice výrazně poškozen a to nejen z důvodů nepřátelských vojenských nájezdů na Budyni. K prvnímu vážnému poškození kamenné stavby došlo r. 1551, kdy vybuchl sklad střelného prachu. Dle pověsti, která se k tomuto výbuchu váže, byl způsoben neopatrným zacházením s otevřeným ohněm v prostoru prachárny. Další významné poškození a vydrancování zasáhlo Vodní hrad, ale i přilehlé město v r. 1631 při dobývání a obklíčení Sasy. K opětnému vypálení Vodního hradu, ale i celého města došlo při obléhání usedlosti Prusy r. 1759.