Lidský hlas, divadlo

   Tisková zpráva 1:

Herečka Jitka Sedláčková a zpěvačka Dáša Zázvůrková na dnešní tiskové konferenci v Bagaterii Boulevard na pražské Národní třídě představili nové zpracování díla od Jeana Cocteau LIDSKÝ HLAS. Režie se ujal mim, herec a režisér Boris Hybner. Obnovené dílo, které v minulosti měli možnost diváci vidět v podání hereček Olgy Scheinpflugové či Jaroslavy Adamové se vrací a uvedeno bude při slavnostní premiéře 13. května 2015 v pražském Divadle Kampa.

Právě toto zpracování díla bude věnováno herecké legendě Jaroslavě Adamové.

"Lidský hlas je hozená rukavice… je to výzva, adrenalin, dobrodružství, očista a radost ze hry, z práce. Je to i pocta Jaroslavě Adamové, která už bohužel není mezi námi, tedy herečce, která toto monodrama neuvěřitelně sehrála v minulém století. Je to zkrátka štafeta," říká česká divadelní, filmová a televizní herečka a také kantorka Jitka Sedláčková.

"Díky přátelům, kteří mi pomáhají, si mohu dovolit tento luxus tvorby. Spojení s génii: režisérem Borisem Hybnerem, Dášou Zázvůrkovou, skvělým, ryzím a talentovaným člověkem, a dalšími, kteří nabídli pomocnou ruku a pomohli znovu oživit toto krásné, leč poměrně těžké a složité dílo," vysvětluje Jitka Sedláčková.

Zajímavostí je také skutečnost, že Lidský hlas v novém pojetí má, v nadsázce řečeno i mezinárodní rozměr. Například kostýmy, či plakáty a další potřebné věci byly a ještě budou pořízeny a zajištěny ze zahraničí. A důvod? Zkrátka a bohužel s paradoxem - vyjde to prostě levněji.

I v tomto se ukazuje, že v Česku, které lze řadit - co se umění týče mezi velmi kulturní a multikulturní zemi, není vůbec jednoduché umění dělat, vytvořit a realizovat jej, a to přes to, že nejde o přímo masovou záležitost. Nicméně samo dílo Lidský hlas protagonistům tyto všechny "peripetie" vynahradí a rozhodně přinese divákům jedinečný a neopakovatelný zážitek.

"V současné době zkoušíme na plné obrátky, pilujeme detaily, řešíme s režisérem i různé podněty, maličko se někdy dohadujeme, ale pouze a vždy k dobru věci. A to je na tom to hezké, a to, o čem práce na divadle má být," míní herečka Dáša Zázvůrková.

Svorně i s Borisem Hybnerem dodávají, že v tomto případě je obrovská výhoda svobody. A sice v tom, že "my nemusíme, my prostě chceme". "My jsme si chtěli udělat radost, zároveň ukázat lidem něco hezkého, hodnotného a děláme všechno proto, abychom to dokázali. Ale rozhodně nejsme nikým a ničím tlačeni, že musíme. Jediné, čím jsme tlačeni je, aby publikum odcházelo spokojené," dodává Sedláčková, jejímž nápadem bylo monodrama od Jeana Cocteau, trvající něco přes hodinu, oživit.

Svou účast na slavnostní premiéře v Divadle Kampa 13. května, přislíbili například herec Stanislav Zindulka, režisérka Irena Pavlásková, dirigent Libor Pešek a některé další významné osobnosti z řad kolegů či přátel protagonistů.

Kromě představení v pražském divadle mají už nyní protagonistky nasmlouvaných nejméně pět zájezdů s tímto dílem v rámci celé republiky.

Vstupenky na monodrama LIDSKÝ HLAS lze zakoupit na:https://www.divadlokampa.cz

 

Tisková zpráva 2:

JITKA SEDLÁČKOVÁ, DÁŠA ZÁZVŮRKOVÁ & BORIS HYBNER představili monodrama Jeana Cocteaua LIDSKÝ HLAS

Velmi známé minidrama francouzského spisovatele a dramatika Jeana Cocteaua LIDSKÝ HLAS představily v prostorách pražského Divadla Kampa herečka JITKA SEDLÁČKOVÁ a zpěvačka a herečka Dáša Zázvůrková pod režijním vedením mima, klauna a herce BORISE HYBNERA. Slavnostní premiéry se zúčastnila řada známých osobností.

Obnovené dílo, které v minulosti měli možnost diváci vidět například v podání hereček Olgy Scheinpflugové či Jaroslavy Adamové, se tak vrací a uvedení si nenechali ujít takové osobnosti jako například Kateřina Macháčková, Hana Čížková, Stanislav Zindulka, Josef Laufer, režisér Petr Weigl, dirigent Libor Pešek, stylista a vizážista Kája Pavlíček a mnozí další.

Zcela zaplněné hlediště Divadla Kampa s napětím sledovalo herecký výkon Jitky Sedláčkové, která podle scénáře v pyžamu a téměř stále na jednom místě, ve velké posteli, předvedla strhující výkon společně s Dášou Zázvůrkovou v roli černého anděla /posla smrti/.

Do tohoto díla se Sedláčková pustila prý především proto, že chce na česká jeviště vrátit opravdové divadlo. „Nikomu neberu jeho vkus, ale myslím si, že různých supermoderních či naopak „rozchechtaných“ herců a představení je až až. Našim záměrem bylo vrátit na divadelní prkna něco, co je vlastně ze života a v čem se řada žen, a někdy možná i mužů pozná,“ říká Jitka Sedláčková.

Minidrama Lidský hlas je o nešťastné, zoufalé ženě, která poslední chvíle svého života stráví rozhovorem po telefonu s partnerem, s nímž se rozešla a ona nezvládá vzniklou situaci. Děj příběhu končí ve chvíli, kdy se nervově labilní hrdinka příběhu uškrtí telefonní šňůrou...

„Lidský hlas je hozená rukavice... je to výzva, adrenalin, dobrodružství, očista a radost ze hry, z práce. Je to i pocta Jaroslavě Adamové, která už bohužel není mezi námi, tedy herečce, která toto monodrama neuvěřitelně sehrála v minulém století. Je to zkrátka štafeta,“ podotkla česká divadelní, filmová a televizní herečka a také kantorka Jitka Sedláčková.

To potvrdil i mim, herec a v tomto případě režisér minidramatu Boris Hybner.

„Spolupráce s Jitkou a Dášou byla skvělá. Někdy bylo složitější najít tu cestu, ten směr, ale každopádně to byla krásná a pohodová spolupráce a s výsledkem jsem spokojen, protože spokojeno bylo publikum.“

Zajímavostí je, že Lidský hlas v novém pojetí má, v nadsázce řečeno, i mezinárodní rozměr. Například kostýmy, či plakáty a další potřebné věci byly a ještě budou pořízeny a zajištěny ze zahraničí. A důvod? Zkrátka a bohužel s paradoxem - vyjde to prostě levněji.

I v tomto se ukazuje, že v Česku, které lze řadit - co se umění týče - mezi velmi kulturní a multikulturní zemi, není vůbec jednoduché umění dělat, vytvořit a realizovat jej, a to přes to, že nejde o přímo masovou záležitost. Nicméně samo dílo Lidský hlas protagonistům tyto všechny „peripetie“ vynahradí a rozhodně přinese divákům jedinečný a neopakovatelný zážitek.

Další představení a svým způsobem druhá premiéra Lidského hlasu se v Divadle Kampa uskuteční 9. června 2015 večer. Kromě jiného bude představení také zájezdové a už nyní je nasmlouváno několik měst, kam se s ním obě protagonistky vydají.

Vstupenky na monodrama LIDSKÝ HLAS lze zakoupit na: www.divadlokampa.cz